امروز

سه شنبه, ۳ مرداد , ۱۳۹۶

  ساعت

۱۵:۲۱ بعد از ظهرساعت: ۱۴:۰۲
منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۵/۰۹/۰۱
شناسه خبر: ۹۵۶۲۳۸

برنده جایزه بهترین فیلمبرداری از جشنواره بروکلین آمریکا؛

فیلمبردار موفق ارومیه ای که جایزه بهترین فیلمبرداری برای فیلم گمیچی را از نوزدهمین جشنواره بین المللی بروکلین آمریکا دریافته کرده بر این موضوع اعتقاد دارد که تفکر حل بحران دریاچه ارومیه باید جهانی شود.


به گزارش شبکه اطلاع رسانی اخبار جهان؛ به نقل از اروم نیوز،محمد فکوری از فیلمبرداران و هنرمندان موفق ارومیه ای است که توانسته در خردادماه امسال و در نوزدهمین جشنواره بین المللی فیلم بروکلین آمریکا جایزه بهترین فیلمبرداری برای فیلم گمیچی را از آن خود کرده و برای شهر و دیار خود افتخارآفرینی کند و همچنین گاهی در راستای جهانی شدن معضل خشک شدن دریاچه ارومیه برداشته و در مجامع هنری بین المللی آن را مطرح سازد. وی کار فیلمبرداری به صورت مستقل از سال ۸۴ شروع کرده است. به گفت و گو با این فیلمبردار موفق ارومیه ای نشسته ایم تا هم از خودش و فیلم گمیچی بگوید و هم از جشنواره و دریاچه.


.


اروم نیوز: لطفا کمی از فیلم اخیرتان که در رابطه با دریاچه ارومیه ساخته شده و توانست در جشنواره”بروکلین” به موفقیت برسد صحبت کنید.


فکوری: این فیلم در فرمت سینمایی ساخته شد در حالی که در سال های گذشته کارهای بسیاری در زمینه دریاچه ارومیه صورت گرفته و حتی بیش از ۲۰ فیلم مستند کوتاه برای تلویزیون یا جشنواره های مختلف تولید شده بود اما واقعیت این است که هیچ کدام در شان دریاچه ارومیه نبوده و نتوانسته بود که بحران دریاچه را تا این حد به مخاطب بشناساند.


بنده به شدت به این موضوع معتقد هستم که مسئله بحران دریاچه ارومیه تاکنون در کشورمان به درستی شناسانده نشده و اگر در شیراز و اصفهان در مورد این بحران سوال شود شاید بسیاری از مردم از آن بی اطلاع بوده، در حالی که این خود یک بحران جهانی محسوب می شود.


پس این مسئله نشان می دهد که در شناساندن درد خود به پزشکان عاجز مانده ایم و در این رابطه، بنده پیشنهاد فعالیت در این کار را خواست و تقدیر الهی دانسته و خوشحال هستم که این فیلم با تمامی کمبودهای مالی ساخته شد چون بودجه کافی در این زمینه وجود نداشت.


حتی هم اکنون نیز بهترین های ایران و فیلمبردارانی که دارای جایزه جهانی هستند نیز باور ندارند که این فیلم با دوربین پیش پا افتاده ساخته شده اما بنده برای امتحان و آزمایش خود نیز که شده، با امکانات محدود کار محوله را انجام دادم.در این رابطه خوشحال و شاکر خداوند هستم که این فیلم با تمامی امکانات و کمبودهای مالی ساخته شد، چون شاید عده ای از مردم علت موفقیت فیلم را استفاده از تجهیزات گران قیمت می دانستند در حالی که چنین نبود.


البته این فیلم در سال های گذشته نیز در جشنواره هایی نظیر فیلم کودک همدان و جشنواره سبز و فیلم یونسکو نیز حائز رتبه شده بود اما در نخستین حضور بین المللی خود در عرصه فیلمبرداری و در جشنواره فیلم”بروکلین”که از شهرهای ایالت نیویورک آمریکا است به موفقیت دست یافت.


در این جشنواره”لئوناردو دکاپریو”از بازیگران مطرح سینمای جهان به این علت که سفیر سازمان ملل در باب حمایت از محیط زیست بوده و کارهای بشردوستانه فراوانی انجام داده است، به عنوان مهمان ویژه حضور یافت.


با توجه به اینکه این فیلم در دو محل سازمان ملل و جشنواره بروکلین اکران شده و”دیکاپریو” آن را دیده بود بنابراین در سخنرانی خویش اعلام کرد که زمین در خطر بوده و اشاره مستقیمی به دریاچه ارومیه کرد و اینکه در شمال غرب ایران، دریاچه ای به نام دریاچه ارومیه وجود دارد که دومین دریاچه شور جهان است حال آنکه به سبب کاهش نزولات جوی و مصرف بی رویه آب خشک شده و تنها پنج درصد آن باقی مانده و لازم است که از آن حمایت شود.


خوشبختانه بازتاب سخنرانی این بازیگر هالیوودی و اینکه لزوم احیای دریاچه ارومیه و خطرات ناشی از آن را در صفحه اینستاگرام خود مطرح کرده بود بازتاب فراوانی به همراه داشت و سبب شد که بسیاری از مردم جهان متوجه عمق فاجعه شوند.


این در حالی است که متاسفانه هیچ زمانی فعالیت هایی در رابطه با احساس حساسیت در زمینه لزوم احیای دریاچه ارومیه حتی در عرصه ملی در داخل کشور انجام نشده و تاکنون مردم استان های مرکزی ایران متوجه نشده اند که خطرات زیست محیطی خشکی دریاچه ارومیه دامان آنها را نیز فرا می گیرد.


اما با توجه به اینکه از آن سوی دنیا یک نفر با آن همه مشغله و درجه معروفیت از احیای دریاچه ارومیه حمایت می کند پس این قدرت سینما را نشان داده چون رسالت فیلم و سینما این است که می تواند در تمامی دنیا خود را شناسانده و موضوع خود را مطرح کند.


اروم نیوز: آیا در ساخت این فیلم از پشتوانه و حامی خاصی برخوردار بوده اید؟ و تاریخ و محل تصویربرداری آن کجا بود؟


فکوری: در این کار هیچ پشتیبان یا حامی خاصی وجود نداشت اما خوشبختانه تیم ما با تمامی مشکلات و کمبودهای مالی موجود توانستند یک کار فاخر را ارائه دهند که این خود جای تحسین داشته و حتی می توان ادعا کرد که کمترین کسی در ایران می تواند فیلمی با این قیمت کار کند.محل فیلمبرداری ها نیز بندر شرفخانه یعنی بین تسوج و شبستر بوده و صد در صد لوکیشن ها کار نیز در آنجا انجام شد.


اروم نیوز: ستاد احیای دریاچه ارومیه پس از شکل گیری ادعا می کرد که از طرح ها فرهنگی حمایت می کند، چرا در این باره از شما حمایت نشده است؟


فکوری: در این باره عواملی که در این کار حضور داشتند از تهران آمده و ارومیه ای نبودند و باید ستاد احیای دریاچه ارومیه اجازه دهد که هنرمند با کار هنری خود به پیش رفته و به آنها باور و اعتماد کند چون اگر این فیلم در جشنواره بروکلین شرکت نمی کرد هیچ کس نمی دانست که ارومیه در کجا قرار دارد.


بی شک فیلم دریاچه ارومیه برای گیشه شدن و یا با اهداف و سود مادی و تجاری ساخته نشده بود و رسالت های بزرگتری داشت.


اروم نیوز: با توجه به اینکه در جشنواره ای با موضوع محیط زیست مقام آورده اید، به نظر شما نقش سینما در حفظ محیط زیست چیست؟


فکوری: به نظر بنده هسته اصلی سینما با نور تشکیل شده و سرعت حرکت نور ۳۰۰ هزار کیلومتر بر ثانیه است، بنابراین سرعت سرسام آور آن می تواند تا این اندازه در جهان تاثیرگذار بوده و بنابراین یک اثر سینمایی باید مضمون داشته و آدمی را به تفکر وا دارد چون در غیر این صورت فایده و سودی به همراه ندارد.


هم اکنون افراد بسیاری جدیت خطر زیست محیطی دریاچه ارومیه را درک کرده اما بسیاری نیز از آن بی اطلاع هستند که باید تلویزیون و به ویژه سینما که آزادتر بوده و عرصه و پهنای آن گسترده تر است، در شناساندن این خطر اقدامات فراوانی انجام دهد.


بنابراین جا دارد که رسانه ملی کمک بسیاری به سینما کند برای مثال آنونس های آن را تبلیغ کند تا مردم بیشتر با آن آَشنا شوند چون در تمامی نقاط دنیا رغبت مردم به سینما بیشتر از تلویزیون است.


اروم نیوز: بی شک شما با دغدغه خاصی وارد ساخت فیلم دریاچه ارومیه شده اید، شخصا تا چه اندازه به احیای دریاچه ارومیه امیدوار هستید؟


فکوری: در این رابطه مهمترین مسئله این است که وقتی بنده با خود خلوت می کنم گمان می کنم که توانسته ام به رسالت خود عمل کنم، هر چند این رسالت به پایان نرسیده و بنده به عنوان یک ارومیه ای، زمان پرآبی آن را دیده و با آن خاطره دارم.


بی تردید هیچ عقلی باور نداشت که دریاچه ارومیه خشک شود هر چند اگر این خشکی در هر جای دنیا اتفاق می افتاد بنده این فیلم را می ساختم چون کره زمین در دست انسان ها یک امانت الهی بوده و آدمی را به تعالی می رساند.هم اکنون با توجه به اینکه اگر مصرف آب در استان ۴۰ درصد کاهش یابد دریاچه ارومیه احیاء می شود باید با یک عزم ملی می توان فرهنگ مصرف بهینه آب را نهادینه و دریاچه را احیا کرد.


متاسفانه بحران دریاچه ارومیه از ۱۵ سال گذشته آغاز و در شش سال گذشته تشدید شده است و بنابراین اگر تفکر کمک به حل بحران دریاچه، جهانی باشد، کار درست می شود در غیر این صورت باید منتظر میلیون ها مهاجر و آواره باشیم چون طوفان های نمکی حتی استان های آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان و تهران را نیز تحت تاثیر خود قرار می دهد.


اروم نیوز: جنابعالی در بخشی از صحبت های خود گفتید که یک قسمت از رسالت خود را با ساخت فیلمی در رابطه با دریاچه ارومیه انجام داده اید، دغدغه های بعدی شما چیست؟


فکوری: با توجه به اینکه هم اکنون کره زمین به سبب آب شدن یخ های قطبی و یا مسئله دریاچه ارومیه در خطر است، آرزوی بنده کمک به نجات دریاچه ارومیه و نیز فیلمبرداری فیلم شهید باکری به سبب علاقه فراوانم به این شخص است.


اروم نیوز: اگر در پایان فرمایش خاصی دارید بفرمایید.


فکوری: درخواست و خواهش بنده این است که اجازه سیاسی شدن فعالیت های هنری داده نشود چون سینما با وجود اینکه مقوله ای بسیار تاثیرگذار است اما بسیار مهجور مانده است.


زمانی که شهاب حسینی صاحب جایزه کن شد یک روزنامه عربستانی نوشت که “شهاب حسینی برای ما خطرناک تر از قاسم سلیمانی است”، پس این رسالت سینما را نشان می دهد و “باید” از سینما حمایت کرد.انتهای پیام/

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

طرح دستگیری سارقان تهران
دستگیری ۱۱۳ زورگیر و سارق پایتخت
آغاز جشن های دهه کرامت در قم

کنایه رضا رشیدپور به سن بالای برخی مدیران اجرایی + فیلم
بیک‌زاده:‌جلوی نقل و انتقالات استقلال را می‌گیرم
راننده کامیون عصبانی سرنشینان یک اتوبوس را به کام مرگ کشاند + فیلم

صفحه اول روزنامه‌های ورزشی ۳ مرداد ۹۶
صفحه اول روزنامه‌های ۳ مرداد ۹۶
صفحه اول روزنامه‌های اقتصادی ۳ مرداد ۹۶

انفجار بمب در کلیسای جامع قاهره
اوضاع ترکیه باز هم ناآرام شد
انقراض و پایان قصه زرافه‌ها