امروز

شنبه, ۲۸ مرداد , ۱۳۹۶

  ساعت

۱۵:۴۹ بعد از ظهر


به گزارش سرویس سیاسی اخبار جهان، با پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، گمانه‌زنی‌ها درباره موضع احتمالی وی نسبت به توافق هسته‌ای و اجرای برجام شدت بیشتری پیدا کرده است.

 

برخی به سخنان انتخاباتی رئیس جمهور منتخب که گفته بود، توافق اتمی با ایران بدترین توافق است و آن را پاره خواهد کرد، اشاره می‌کنند و می‌گویند که این توافق را با ورود ترامپ به کاخ سفید باید خاتمه یافته تلقی کرد.

 

گروه دیگری، که طیف وسیعی از سیاستمداران و ناظران سیاسی را در آمریکا و اروپا و دیگر کشورهای جهان در بر می‌گیرد، معتقدند که برجام یک توافق دوجانبه بین ایران و آمریکا نیست، بلکه توافقی چندجانبه است که در شورای امنیت سازمان ملل متحد تصویب شده و آمریکا نمی‌تواند به تنهایی آن را لغو کند.

با توجه به اظهارات قاطع این گروه، برخی از چهره‌های شاخص جمهوری خواهان و حتی مشاوران نزدیک به ترامپ، موضوع بازبینی توافق اتمی را مطرح کرده اند. آنان دریافته‌اند که آمریکا نمی‌تواند به تنهایی درباره لغو برجام برای دیگران تصمیم بگیرد و بازبینی این توافق نیازمند مقدمات و هماهنگی آمریکا با دیگر قدرت‌های بزرگ جهانی است.

 

در همین حال، عقب‌نشینی یکجانبه آمریکا از توافق اتمی هرچند -به‌گفته رادیو دولتی فرانسه- از نقطه نظر حقوقی امکان‌پذیر است، اما این عقب‌نشینی در صورتی‌که از سوی متحدین آمریکا در جهان مورد حمایت و پشتیبانی قرار نگیرد، می‌تواند عواقبی از نظر سیاسی و اقتصادی برای آمریکا داشته باشد.

 

گرچه ابعاد شخصیتی دونالد ترامپ، هنوز برای بسیاری ناشناخته است و معلوم نیست که با ورود او به کاخ سفید در باره توافق اتمی چه اقدامی خواهد کرد، اما در اینجا با مراجعه به گفته‌ها و اظهارات برخی از چهره‌های نزدیک به دونالد ترامپ و سیاستمداران و صاحب‌نظران تلاش می‌شود تا گزینه‌های ممکن بررسی شود.

 

بی بی سی/ مدیر مرکز سیاست انرژی دانشگاه کلمبیا: راه‌های برخورد ترامپ با توافق هسته ای با ایران؛

۱- پذیرش توافق فعلی با ایران پس از پذیرش نظر اروپائی ها

۲- تلاش برای گسترش تحریم های ایران با هدف تغییر رفتارهای ایران.

۳-معامله با ایران و تقاضا از این کشور برای گرفتن امتیازهای بیشتر در برجام و واکنش به پاسخ های ایران  در این رابطه.

باتوجه به شرایط فعلی گزینه سوم، محتمل‌تر است.

 

بی بی سی/ مدیر مرکز سیاست انرژی دانشگاه کلمبیا: نظر ترامپ درباره برجام جدی است و اتحادیه اروپا نمی‌تواند نظر وی را تغییر دهد، دغدغه اصلی ترامپ نقش منطقه‌ای ایران است.


 

پومپئو، نامزد ریاست سیا در توییترش نوشت: “منتظر عقب‌گرد از این توافق فاجعه‌بار [برجام] با بزرگترین دولت حامی تروریسم در جهان”

 

 

بی بی سی/ ولید فارس، مشاور دونالد ترامپ در سیاست خارجی: “پاره کردن شاید واژه خیلی تندی باشد، اما او توافقی را که قبلا صورت گرفته برمی‌دارد و با اروپائیان و طرف‌های تماس، بازبینی می‌کند. آن را بررسی خواهد کرد، به کنگره خواهد فرستاد و از ایرانیان خواهد خواست چند مورد را تغییر دهند و مذاکراتی خواهد بود و مذاکرات بسیار فشرده خواهد بود.

 

رادیو فرانسه: توضیحات ولید فارس مشاور ارشد سیاست خارجی دونالد ترامپ در خصوص آینده توافق هسته‌ای حاوی دو نکته مهم است: نخست اینکه دونالد ترامپ به توافق فعلی با همه مفاد آن تن نخواهد داد و در نظر دارد تا مفاد این توافق را تغییر دهد.

نکته دوم آنکه «پاره کردن» توافق هسته ای که دونالد ترامپ پیش‌تر اعلام کرده، جنبه استعاری دارد و نظر او در واقع اقداماتی برای بازبینی و تغییر برخی از مفاد توافق جامع هسته ای با ایران و از طریق گفت وگو و مذاکره است.

 

سی ان ان/ باب کورکر، سناتور با نفوذ جمهوری‌خواه و از مخالفان سرسخت توافق هسته‌ای با ایران: تردید دارم دونالد ترامپ نسبت به لغو توافق هسته‌ای با ایران اقدام کند. چنین تصمیمی مشکلاتی برای دولت جدید آمریکا ایجاد می کند. اقدامات احتمالی در مورد توافق هسته‌ای با ایران بهتر است با آرامی وهماهنگی با متحدان اروپایی و دیگر کشورها انجام گیرد.

این توافق، یک توافق بین المللی بین ایران و چندین قدرت بزرگ جهانی است و سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا آن را تصویب کرده اند و ایالات متحد آمریکا، تنها یکی از امضاءکنندگان آن است. در وهله نخست باید از حکومت ایران خواسته شود که توافق اتمی را به درستی انجام داده و به اجرای کامل آن پایبند باشد.

 

رادیو فرانسه: اظهارات باب کورکر، سناتور جمهوری‌خواه و با نفوذ آمریکایی، رئیس کمیسیون روابط خارجی سنای آمریکا که از او به عنوان یکی از گزینه های مطرح برای پست وزرات امور خارجه آمریکا یاد می‌کنند نیز دارای دو نکته بسیار مهم است. نکته نخست آنکه آمریکا به تنهایی نمی‌تواند یک توافق بین المللی را که دیگر قدرت های بزرگ در آن شرکت داشته و مورد تصویب شورای امنیت سازمان ملل و اتحادیه اروپا قرار گرفته را لغو کند و مخالفت آمریکا، عقب نشینی یک جانبه است. نکته دوم آنکه، بازبینی و تغییر مفاد آن باید با هماهنگی با متحدان اروپایی و کشورهای دیگر و با صبر و حوصله و آرامش انجام گیرد.

 

رادیو فرانسه: هم اکنون مشاوران دونالد ترامپ مشغول تفسیر و تعبیر تمامی گزاره هایی هستند که وی در طول مناظرات انتخاباتی خود بر زبان آورده است. عقیده سایر تحلیلگران سیاست خارجی آمریکا نیز بر این است که این گزاره ـ چه در رابطه با ایران، روسیه و سوریه، یا در موارد تجارت بین المللی ـ همگی استعارات و تبلیغات انتخاباتی هستند و مشخص نیست، این سخنان در چهارچوب سیاست اجرایی چه مسیر و شکلی به خود خواهندگرفت و تا چه حد تغییر خواهد کرد.

 

آتلانتیک/ هنری کیسینجر، یکی از برجسته ترین سیاستمداران آمریکایی که آرا و تفکرات وی در حوزه سیاست و روابط خارجی سرمنشأ تصمیم سازی های چند دولت در ایالات متحد آمریکا بوده است: ایران احتمالا به درستی این نتیجه را خواهد گرفت که توافق هسته ای امروز شکننده تر از گذشته است اما این کشور عزم عظیمی را حتی در مواجهه با فشارها نشان خواهد داد. هیچ کس چیز زیادی درباره سیاست خارجی ترامپ نمی‌داند و درنتیجه همه مدتی را به مطالعه این پدیده خواهند گذراند. در واقع “یک مطالعه دیوانه وار” واژه مناسب تریست.

 

هنری کیسینجر: دور انداختن توافق هسته‌ای بیش از آنکه به نفع آمریکا باشد، به نفع ایران است.

 

خبرگزاری فرانسه/ هنری کیسینجر در یک گردهمایی در شهر نیویورک درباره سرنوشت برجام در دولت ترامپ گفته است: دور انداختن توافق هسته‌ای بیش از آنکه به نفع آمریکا باشد، به نفع ایران است. من چنین توافقی را حاصل نکردم، اما پایان دادن به آن در حال حاضر، دستاورد بزرگ و مهمی برای ما به همراه نمی‌آورد. هنری کیسینجر پیش‌تر تحلیل کرده بود که ‌ دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری منتخب ایالات‌متحد آمریکا، برخلاف وعده‌هایی که در جریان مبارزات انتخاباتی داده بود، موضع چندان متفاوتی با باراک اوباما، رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده درباره برجام نخواهد داشت و در عمل نمی‌تواند تغییرات زیادی در توافق هسته‌ای ایجاد کند. یکی از مشکلات ترامپ برای لغو، بازنگری یا مذاکره مجدد توافق هسته ای، همراه کردن دیگر قدرت‌های جهانی با این رویکرداست. قدرت‌های اروپایی به همراه چین و روسیه پس از اجرایی شدن آن به ‌شدت در عمل به آن مصمم هستند.

 

گاردین در مقاله‌ای تحت عنوان “چرا دونالد ترامپ به برجام نیاز دارد؟ نوشت: موضوع برجام تنها به ایران و آمریکا محدود نمی‌شود، امضای چهار کشور دیگر هم در بین است و همه آنها بر این باورند که برجام توافقنامه‌ای با ارزش و مهم است.

حتی عربستان که پیش از این مخالف برجام بود، حال متوجه شده  که داشتن توافق بهتر از نداشتن آن است. چون نداشتن توافق به معنی آن خواهد بود که ایران بار دیگر به سیاست پیشین خود، یعنی غنی‌سازی اورانیوم روی آورد و این چیزی نیست که به سود کسی باشد، نه به سود اسرائیل و نه به سود ترامپ.

 

پایگاه اینترنتی اتحادیه اروپا /فدریکا موگرینی: برجام یک مساله دوجانبه یا ملی نیست بلکه توافقی چندجانبه است که من همچنان به عنوان رئیس کمیسیون مشترک موظفم درباره پایبندی تمام طرف‌های این توافق تضمین دهم…توافق هسته‌ای در چهارچوب شورای امنیت سازمان ملل انجام شده و یک مساله دوجانبه یا ملی نیست.

 

رادیو فردا: نگرانی در مورد سرنوشت برجام، از زمان مبارزات انتخاباتی آمریکا وجود داشت، ولی نقض برجام  در دوره ریاست جمهوری ترامپ بعید به نظر می‌رسد.

 

اندیشکده امریکن اینترپرایز: ترامپ به‌طور قانونی می‌تواند توافق را کنار بگذارد، اما آیا کار عاقلانه‌ای خواهد بود؟ توافق هسته‌ای در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای‌امنیت سازمان ملل مورد تایید قرار گرفت و این مساله، کنارگذاشتن توافق را سخت‌تر می‌کند. با این وجود، ترامپ به‌طور قانونی می‌تواند توافق برجام را کنار بگذارد، اما آیا این کار عاقلانه‌ای خواهد بود؟ پاسخ به این سوال منفی است و توافق هسته‌ای هر قدر هم که ناقص باشد، ترامپ اگر می‌خواهد منافع آمریکا را حفظ کند، باید این توافق را اجرا کند، اما در ازای آن فشارها بر ایران را افزایش دهد، به عنوان مثال، دسترسی این کشور به دلار را محدود کند، با رفتارهای ایران در منطقه مقابله کرده و حضور نیروی دریایی آمریکا در خلیج‌فارس را تقویت کند.

 

رادیو فردا/ مجید محمدی – تحلیل گر سیاسی : اگر دولت ترامپ هدفش کنار گذاشتن برجام نباشد و کنگره هم به دلیل اینکه جمهوری اسلامی برجام را منقضی نکند در پی بازگشت تحریم های گذشته، نباشد، تحریم های آینده کنگره بیشتر علیه سپاه و شرکت های تحت نظرش خواهد بود و این تحریم ها می تواند تاثیر قابل توجهی بر جمهوری اسلامی داشته باشد.

 

رادیو فرانسه: توافق هسته ای وین(برجام) یک پیمان بین المللی محسوب نمی‌شود. این توافق هیچگاه به طور رسمی امضا نشده و توسط پارلمان کشورهای ۵+۱، از جمله کنگره آمریکا تصویب نشده است. هرچند برجام یک توافق نامه چندجانبه است که به تصویب شورای امنیت سازمان ملل رسیده است، اما نباید فراموش کرد که قطعنامه شماره ۲۲۳۱ شورای امنیت در این باره، در صورت عدم رعایت شرایط مندرج در آن از سوی کشورهای عضو، هیچگونه مجازاتی برای کشورهای نقض کننده قطعنامه، به استثنای ایران پیش بینی نکرده است. قطعنامه شماره ۲۲۳۱ قطعنامه‌های پیشین شورای امنیت علیه ایران، ازجمله قطعنامه‌های زیر ماده ۴۱ فصل ۷ منشور ملل متحد را به‌صورت مشروط لغو کرده، اما با مکانیزم نسبتا ساده‌ای قابلیت بازگشت دارد. در قطعنامه ۲۲۳۱ جزئیات مهمی در مورد مسئله نظارت بر عملکرد برنامه هسته ای ایران و همچنین ساز و کار بازگشت تحریم‌ها (موسوم به مکانیزم ماشه)، تحریم‌های تسلیحاتی و همچنین روند حل اختلاف منظور شده است. این در حالی است که عدم رعایت این قطعنامه از سوی دیگر کشورهای عضو( به عنوان مثال آمریکا) الزاماتی با عواقب حقوقی برای آنها ندارد.

 

صدای امریکا/ بهروز بیات: اگر ایران به تعهداتش در برجام پایبند باشد اما امریکا بخواهد در #برجام تغییراتی ایجاد کند، سه حالت دارد:

 ۱- “کنار گذاشتن برجام” که البته چون تعهدی بین المللی است، غیرممکن به‌نظر می‌رسد.

 ۲- “امریکا اعلام کند ایران به تعهداتش عمل نکرده و سپس پرونده را به شورای امنیت ببرد” این هم شدنی نیست زیرا ایران به برجام متعهد بوده است.

 ۳- بنابراین سنگ اندازی در مسیر برجام برای فشار آوردن به بنگاه های اقتصادی اروپایی جهت محدود کردن معاملات با ایران و همچنین إعمال #تحریم های غیرهسته‌ای با هدف تحریک ایران به پا پس کشیدن از برجام، دستور کار دولت جدید امریکا خواهد بود.

 

رادیو فرانسه: آمریکا می‌تواند به طور یکجانبه از برجام خارج شود. اما خروج آمریکا از برجام، در صورتیکه ایران به طور کامل به اجرای مفاد برجام پایبند باشد و تخطی نکند، آمریکا را در صحنه بین المللی منزوی می‌کند. همچنین، خروج آمریکا از برجام به اعتبار بین المللی این کشور، به عنوان یکی از اعضای اصلی شورای امنیت سازمان ملل متحد لطمه می‌زند.

با این وجود، این رویکرد می‌تواند یکی از گزینه های دونالد ترامپ پس از رسیدن به کاخ سفید باشد. گزینه ای که با قطع هر گونه گفتگو و مذاکره با ایران همراه خواهد بود. در این شرایط، دونالد ترامپ با همراهی کنگره(مجلس نمایندگان و سنای) جمهوری خواه میتواند هر روز مجازات های یکجانبه آمریکا علیه ایران را گسترش دهد، بدون آنکه اکثریت کشورهای جهان از آن تبعیت کنند. در چنین شرایطی، تنها امید آمریکا برای اجماع جهانی علیه ایران، عدم رعایت مفاد توافق هسته ای توسط ایران است.

 

گزینه دیگر دونالد ترامپ، تلاش برای بازبینی توافق اتمی وین است. اجماع جهانی برای اجبار احتمالی ایران به مذاکرات مجدد، بسیار غیر محتمل به نظر می‌رسد. درهمان حال، ایران تحت هیچ شرایطی به بازگشت بر سر میز مذاکره برای زیر پرسش بردن مزایایی که از این توافق به دست آمده، نخواهد رفت.

با این وجود، گزینه سومی نیز وجود دارد. در واقع بخشی از سخنان دونالد ترامپ در آیپک در سایه بخش دیگری از سخنان تهدید آمیز او مبنی بر پاره کردن توافق اتمی با ایران گم شده و آنطور که باید، مورد توجه قرار نگرفته است. ترامپ چه گفته؟ او یا اشاره به توافق اتمی وین، گفت: توافق بدی است،… زیرا ما در ارتباط با آن چیزی متقابلاً دریافت نکرده ایم…ترامپ همچنین پیشنهاد کرد که با روسیه در جهت انهدام داعش در سوریه همکاری خواهد کرد. آیا همکاری نزدیک با روسیه به منزله همکاری با ایران در سوریه نیست؟

 

۲۳۳

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

عکس منتخب هفته – ۲۱ مرداد لغایت ۲۷ مرداد
شهر تاریخی بلقیس
زیارت حرم رضوی

فوکوس-رای اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم
تذکر قاضی پور به لاریجانی برای محکوم کردن کودتای ۲۸ مرداد + فیلم
عکس/ قهرمان MMA جهان در کنار جانباز مدافع حرم

صفحه اول روزنامه‌های اقتصادی ۲۸ مرداد ۹۶
صفحه اول روزنامه‌های ورزشی ۲۸ مرداد ۹۶
صفحه اول روزنامه‌های ۲۸ مرداد ۹۶

انفجار بمب در کلیسای جامع قاهره
اوضاع ترکیه باز هم ناآرام شد
انقراض و پایان قصه زرافه‌ها