امروز

پنج شنبه, ۵ مرداد , ۱۳۹۶

  ساعت

۰۷:۱۶ قبل از ظهردر حالی اخیرا یک شرکت داخلی مدعی کسب نمایندگی رسمی شرکت خودروسازی نیسان ژاپن در ایران شده که شواهد موجود و نظر کارشناسان بیانگر چیز دیگری است.

اخیرا شرکت “جهان نوین آریا” تبلیغات وسیعی را در زمینه واردات خودروهای نیسان به ایران آغاز کرده و در تبلیغات خود مدعی شده که “نماینده رسمی نیسان در ایران” است. با این حال بررسی صورت گرفته از سوی اخبار جهان نشان می‌دهد که از یک سو نام این شرکت در هیچ یک از سایت‌های جهانی و منطقه‌ای شرکت نیسان درج نشده و از سوی دیگر در مجوز صادر شده، این شرکت نمایندگی خود را از یک شرکت واسطه عمانی – که به گفته روابط عمومی جهان‌ نوین آریا، جزو شرکای این شرکت است – و نه شرکت نیسان و دفاتر منطقه‌ای آن، اخذ کرده است، بنابراین ادعای کسب نمایندگی رسمی نیسان در ایران نا حدودی ابهام‌برانگیز است.

در این زمینه بررسی سایت ایرانیان اصناف که گواهی فعالیت نمایندگی‌های شرکت‌های خارجی در ایران در آن ثبت شده است، نشان می‌دهد که مجوز فعالیت شرکت جهان نوین آریا از یک شرکت عمانی اخذ شده و این در حالی است که شرکت عمانی یاد شده دفتر منطقه‌ای شرکت نیسان ژاپن نبوده و طبیعتا نمی‌توانسته نمایندگی نیسان را به شرکت ایرانی اعطا کند.

در این زمینه رییس انجمن واردکنندگان خودرو در بیان شرایط اخذ نمایندگی رسمی خودروسازان خارجی از جمله نیسان می‌گوید: “در عرف جهانی نماینده رسمی خودروساز خارجی به شرکتی گفته می‌شود که با خودروساز مادر یا دفاتر منطقه‌ای شرکت مادر به صورت مستقیم قرارداد بسته و ضمن این قرارداد، خودروساز خارجی ارائه خدمات پس از فروش مناسب محصولات خود را متناسب با استانداردهای جهانی خود (LOC) تا ۱۰ سال در کشور مقصد (کشور محل فعالیت نماینده رسمی) تضمین می‌کند. “

فرهاد احتشام‌زاد با بیان اینکه بیشتر خودروسازان خارجی طبق یک قانون جهانی نام تمام نماینده‌های خود در کشورهای مختلف جهان را در سایت اینترنتی خود درج می‌کنند، خاطرنشان می‌کند: “نکته مهم این است که شرکت‌های ایرانی که از طریق شرکت‌های واسطه اقدام به اخذ نمایندگی یک خودروساز خارجی کرده‌اند، نماینده رسمی آن خودروساز خارجی محسوب نشده و ارتباط مستقیم با خودروساز مادر ندارند و طبیعی است که در چنین شرایطی خودروساز خارجی که نمایندگی به شرکت ایرانی اعطا نکرده طبیعتا تعهدی نیز به ارائه خدمات پس از فروش محصولات خود در ایران ندارد. “

وی تصریح می‌کند: “علاوه بر این وزارت صنعت، معدن و تجارت با صدور دستورالعملی اعلام کرده که مجوز فعالیت شرکت‌هایی که اقدام به اخذ نمایندگی خودروسازان خارجی به صورت غیر مستقیم و از طریق شرکت‌های واسطه کرده‌اند، به زودی باطل خواهد شد و این کار در راستای حفظ حقوق مصرف‌کنندگان خودرو صورت می‌گیرد، زیرا خودروهایی که از طریق شرکت‌های نمایندگی غیر مستقیم وارد ایران شده‌اند، امکان دریافت خدمات پس از فروش متناسب با استانداردهای شرکت خودروساز خارجی تولیدکننده خودرو را ندارند. “

اخذ نمایندگی شرکت مدعی کسب نمایندگی رسمی نیسان در ایران از یک شرکت واسطه عمانی در حالی است که که با اجرایی شدن برجام در سال گذشته وزیر صنعت، معدن و تجارت با دستورالعملی صدور مجوزهای جدید برای نمایندگی غیر مستقیم و با واسطه برندهای خودرویی خارجی را ممنوع اعلام کرده بود.

به دنبال آن در سال جاری نیز وزارت صنعت، معدن و تجارت به شرکت‌های واردکننده‌ خودرویی که این محصولات را با واسطه و نه از طریق خودروساز مادر خارجی وارد می‌کنند هشدار داد هر چه زودتر نسبت به اخذ نمایندگی رسمی و مستقیم از خودروساز خارجی اقدام کنند زیرا به زودی مجوز فعایت شرکت‌های واردکننده‌ای که از طریق شرکت‌های واسطه و به صورت غیر مستقیم فعالیت می‌کنند، باطل خواهد شد.

در این شرایط مشخص نیست چگونه و براساس چه مستنداتی یک شرکت داخلی مدعی کسب “نمایندگی رسمی نیسان ژاپن در ایران شده” و وزارت صنعت، معدن و تجارت چگونه بر روند واردات خودرو نظارت می‌کند تا از تبلیغات غیرواقعی و ضرر و زیان احتمالی مصرف‌کنندگان جلوگیری کند.

اخبار جهان برای پیگیری موضوع سراغ شرکت جهان نوین آریا رفت و با این پاسخ روابط عمومی مواجه شد که معیار قانونی بودن نمایندگی رسمی خودروسازان خارجی در ایران، درج نام نمایندگی در وب‌سایت شرکت مادر نیست، بلکه فرایند قانونی شفاف خود را در وزارت صنعت، معدن و تجارت و دیگر سازمان‌های ذی‌ربط دارد که این مراحل برای شرکت جهان نوین آریا طی شده و مجوز نمایندگی از تاریخ ۹۵/۳/۲۲ به شماره ۹۰۰۶۰۸۶۵۵۵ توسط آن وزارتخانه صادر شده است. صدور مجوز ثبت سفارش و پلاک‌گذاری توسط دیگر مراجع ذیربط نیز به‌خوبی نشان‌دهنده این امر است.

روابط عمومی این شرکت افزود: شرکت جهان نوین آریا، همانطور که به‌طور شفاف در سایت خود درج کرده است، حاصل سرمایه‌گذاری مشترک گروه جهانگیر آریا از ایران و گروه سهیل بهوان از کشور عمان است. گروه سهیل بهوان، به عنوان سهامدار این شرکت، یکی از بزرگترین نمایندگان نیسان در جهان محسوب می‌شود که نمایندگی نیسان را در پنج کشور دیگر نیز داراست. همچنین سفارش‌گذاری خودروها به‌صورت مستقیم توسط این شرکت و کاملا منطبق با الزامات قانونی ایران از جمله حجم موتور، ایمنی، میزان آلایندگی و … صورت می‌گیرد. خودروهای سفارش‌گذاری شده در کارخانه‌های نیسان در ژاپن و انگلستان تولید شده و مستقیما به شرکت جهان نوین آریا تحویل داده می‌شوند، بنابراین خودروهای این شرکت از هیچ شرکت عمانی یا هیچ شرکت واسطه‌ی دیگری خریداری نمی‌شوند.

روابط عمومی این شرکت معتقد است که سیاست شرکت جهان نوین آریا، به عنوان نماینده رسمی نیسان، ارائه خدمات از زمان تحویل خودروها مطابق با استانداردهای شرکت نیسان است. در همین راستا در حال حاضر علاوه بر راه‌اندازی مرکز خدمات پس از فروش تهران، ۹ نماینده رسمی در استان‌های بزرگ کشور نیز انتخاب و تکنسین‌های آنها توسط کارشناسان آموزش نیسان آموزش داده شده‌اند. با این اقدامات، خریداران محترم خودورهای نیسان می‌توانند خدماتی باکیفیت و مطلبق با استانداردهای جهانی نیسان را در کشور ایران دریافت کنند. همچنین شرکت جهان نوین آریا به درخواست نیسان، عرضه قطعات یدکی ساخت آن شرکت به خریداران محترم را نیز انجام می‌دهد تا خریداران در ایران نگران تامین قطعات یدکی موردنیاز خودروهای خریداری شده نباشند.

انتهای پیام

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

جشن دهه کرامت
نکوداشت علی اکبر قاضی زاده در اخبار جهان
دیدار خانواده شهید مهدی غلامی با پیکر فرزندشان پس از ۳۳ سال

۲۹ غیرنظامی در حمله ائتلاف آمریکا در سوریه کشته شدند
روحانی زیر ذره‌بین رئیس سابق و فعلی سازمان سیا
همه آنچه از «فورد موستانگ» و امکاناتش نمی دانید! +عکس

صفحه اول روزنامه‌های ۴ مرداد ۹۶
صفحه اول روزنامه‌های ورزشی ۴ مرداد ۹۶
صفحه اول روزنامه‌های ورزشی ۳ مرداد ۹۶

انفجار بمب در کلیسای جامع قاهره
اوضاع ترکیه باز هم ناآرام شد
انقراض و پایان قصه زرافه‌ها