امروز

سه شنبه, ۳۱ مرداد , ۱۳۹۶

  ساعت

۰۶:۰۲ قبل از ظهر


در ۳۷ سال گذشته هیچ رییس جمهور یا رییس جمهور منتخبی از آمریکا با رهبر تایوان به صورت تلفنی گفت و گو نکرده است.

دونالد ترامپ رییس جمهور منتخب آمریکا روز جمعه در اقدامی که ناقض یک اصل معمول سیاست خارجی واشنگتن در دهه های گذشته است، به تماس تلفنی رییس جمهور تایوان پاسخ داده و با او گفت و گو کرده است.

به گزارش عصر ایران به نقل از وب سایت پولیتیکو رییس جمهور منتخب آمریکا در توییتی با اعلام این خبر نوشته است: رییس جمهور تایوان با او تماس گرفته تا به صورت تلفنی انتخابش را به ریاست جمهوری آمریکا به او تبریک بگوید.

بنا به اعلام تیم انتقال قدرت ترامپ، رییس جمهور منتخب آمریکا نیز به طور متقابل به خانم ” تسای اینگ ون ” رییس جمهور تایوان بابت پیروزی در انتخابات ژانویه سال جاری تبریک گفته است. دو طرف در این تماس تلفنی درباره روابط نزدیک اقتصادی و سیاسی و امنیتی گفت و گو کرده اند.

این نخستین گفت و گوی تلفنی یک رییس جمهور یا رییس جمهور منتخب آمریکا با همتای تایوانی از سال ۱۹۷۹ بدین سو است.

خانم “تسای اینگ ون” به طور جدی از ایده استقلال تایوان از چین حمایت می کند.

ترامپ یک اصل سیاست خارجی آمریکا را نقض کرد

گفتنی است دولت ایالات متحده آمریکا در سال ۱۹۷۹ و در زمان پرزیدنت جیمی کارتر در چارچوب پذیرش سیاست ” چین واحد” روابط سیاسی رسمی با تایوان را قطع کرده است. با این حال در دهه های گذشته واشنگتن با دولت تایوان روابط غیر رسمی گرمی داشته است.

دولت چین، تایوان را یک استان و جزئی جدایی ناپذیر از قلمرو حاکمیتی خود می داند و  آشکارا اعلام کرده است در صورتی که دولت تایوان و یا یک دولت خارجی اقدام به نقض حاکمیت چین در این شبه جزیره کند، حاضر به برخورد نظامی صریح خواهد بود.

 دولت ایالات متحده آمریکا از سال ۱۹۷۹ به صورت رسمی به سیاست چین واحد احترام گذاشته است اما به صورت غیر رسمی همواره روابط نزدیکی با دولت های محلی تایوان داشته است.

گفت و گوی تلفنی ترامپ با رییس جمهور تایوان نخستین تماس تلفنی رسمی بین یک رییس جمهور منتخب آمریکا با همتای تایوانی در نزدیک به ۴ دهه گذشته محسوب می شود.

با این حال “ند پرایس” سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز جمعه در واکنش به خبر گفت و گوی تلفنی ترامپ با رییس جمهور تایوان گفته است که این تماس تلفنی به معنای تغییری در سیاست رسمی آمریکا نسبت به سیاست چین واحد نیست. او گفته است دولت واشنگتن همچنان به سیاست چین واحد متعهد است.

ترامپ در جرین کارزار انتخاباتی خود بارها در سخنانی از ضرورت بازنگری در روابط آمریکا با چین سخن گفته است؛ ترامپ گفته است آمریکا در دهه های اخیر بیش از حد به چین امتیازات اقتصادی داده است.

انتظار می رود دولت چین به این اقدام ترامپ واکنش نشان دهد.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

وداع با پیکر شهید تازه تفحص شده محمد رونقی
به مناسبت شهادت حضرت امام جواد(ع) – کاظمین
وداع با پیکر شهید تازه تفحص شده جمشید آقاجانی

چرا برخی ویتامین ها جذب بدن نمی شود؟
اگر دادگاه سران فتنه برگزار شود
معضل اسکان همراهان بیمار در بیمارستان کودکان تهران + فیلم

صفحه اول روزنامه‌های اقتصادی ۳۰ مرداد ۹۶
صفحه اول روزنامه‌های ورزشی ۳۰ مرداد ۹۶
صفحه اول روزنامه‌های ۳۰ مرداد ۹۶

انفجار بمب در کلیسای جامع قاهره
اوضاع ترکیه باز هم ناآرام شد
انقراض و پایان قصه زرافه‌ها