امروز

سه شنبه, ۳۱ مرداد , ۱۳۹۶

  ساعت

۰۶:۰۳ قبل از ظهر

 ۱۰ شهرستان خوزستان مجری فاز دوم طرح تحول سلامت هستند
      دوشنبه - ۲۲ آذر ۱۳۹۵      22401      34 بازدید   به گزارش اخبار جهان، اسماعیل ایدنی صبح امروز دوشنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: روز گذشته دهمین جلسه ستاد اجرایی طرح تحول سلامت در خصوص برنامه تأمین مراقبت های اولیه سلامت در مناطق شهری را در دانشگاه برگزار کردیم.

وی افزود: به صورت کلی فعالیت های فاز اول طرح را مرور و برنامه های سال آینده را نیز بررسی کردیم. در سال اول از یکم مهرماه سال گذشته تا ۳۶ شهریورماه امسال ۴۲ مرکز خدمات سلامت، ۶۵ پایگاه سلامت و ۲۴۰ مراقب سلامت و ۴۹۳ نیروی پشتیبانی را در مجموع در حوزه نیروی انسانی طرح تحول سلامت فعال کردیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز تصریح کرد: در فاز دوم تعداد مراکز خدمات سلامت ۲۹، پایگاه سلامت ۵۵، مراقب سلامت ۲۴۱ و سایر نیروها ۳۲۴ نفر هستند که در سال دوم باید انجام دهیم.

ایدنی خبر داد: تعداد کل مراکز خدمات جامع سلامت ۶۷ مرکز، پایگاه سلامت ضمیمه فعال ۶۷ و همچنین ۱۱۶ پایگاه غیرضمیمه داریم.

وی بیان کرد: ۱۰ شهرستان مجری این برنامه هستند و جمعیت شهری تحت پوشش حدود دو میلیون و ۴۱ هزار و ۹۴۳ نفر و جمعیت حاشیه نشین هم یک میلیون و ۲۹۰ هزار نفر است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز با اشاره به اینکه در سال اول اجرای طرح قرارداد به صورت برون سپاری پایگاه های سلامت و خرید خدمت بوده است، گفت: بر اساس ساختار نیروی انسانی که داشتیم، ۷۰ پزشک، ۶۳ کارشناس تغذیه، ۷۱ کارشناس روانشناسی بالینی، ۱۳۹ کارشناس بهداشت محیط و حرفه ای، ۵۹ پرستار، ۷۱ مدیر اجرایی، ۶۹ نیروی پذیرش، ۶۱ مراقب سلامت مرد، ۶۹ نیروی آزمایشگاه، ۶۶ نیروی خدماتی و همچنین در مراقبت های سلامت پایگاه های غیرضمیمه ۴۸۱ نفر را جذب کردیم.

ایدنی با اشاره به اینکه یک هزار و ۲۱۹ نفر در طرح تحول سلامت در حوزه شهری جذب شدند، عنوان کرد: یک سری خدمات خاص اجرایی هم انجام شد و به ویژه توانستیم زیرساخت الکترونیک را برای ۶۶ مرکز جامع خدمات سلامت و ۱۰۹ پایگاه سلامت فراهم کنیم و حدود ۳۳۴ رایانه را در مراکز جامع خدمات سلامت، ۳۱۵ رایانه در پایگاه های سلامت و ۱۸۵ رایانه را در پایگاه های سلامت ضمیمه مستقر کنیم.

وی با اشاره به راه اندازی دو آزمایشگاه و ۳۷ مرکز نمونه گیری ادامه داد: راه اندازی حدود ۲۰ واحد دندانپزشکی، دو مرکز ترک دخانیات اقدام به تعمیر و تجهیز هفت مرکز آموزش بهورزی و راه اندازی دو مرکز جدید کردیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز یادآور شد: در تمام شهرستان های مجری، برنامه ریزی برای حرکت به سمت خرید و تجهیز آزمایشگاه ها در حال انجام است. همچنین زنجیره سرمای واکسن شهرستان و کنترل هوشمند درتمام شهرستان ها فراهم شد.

ایدنی خبر داد: یک تفاهم نامه خوب بین استانداری خوزستان و وزارت بهداشت انجام شده تا قریب به ۱۰۰ میلیارد تومان برای احداث مراکز بهداشتی، خانه های بهداشت، مراکز جامعه خدمات بهداشتی و پایگاه های سلامت هزینه می شود.

وی اضافه کرد: یکی از برنامه ها این است که پوشش دندانپزشک را در واحدهای شهری آن هم در سال دوم اجرای طرح به ۴۷ نفر و تعداد پزشکان را به ۱۳۲ نفر ارتقا دهیم.

لزوم کنترل فعال بهداشت محیط

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز با اشاره به لزوم کنترل فعال بهداشت محیط گفت: در برنامه ریزی های آتی افزایش واحدهای سلامت دهان و دندان در مراکز معین چون یکی از معضلات بهداشتی خدمات دهان و دندان است و خدمات دندانپزشکی هزینه های بسیاری به خانوارها تحمیل می کند را نیز در دستور کار داریم.

ایدنی بیان کرد: زیرساخت های لازم برای شناسنامه الکترونیک سلامت فراهم کردیم تا ۱۰۰ درصد افراد تحت پوشش دارای این شناسنامه باشند. کلیه خدمات و سوابق بیماری با شماره ملی فرد ثبت می شود.

وی عنوان کرد: تست های غربالگری که لازم است برای بیماری های قلبی ـ عروقی، متابولیک، سنجش قندخون، چربی، سرطان ها، دیابت، چاقی، اطلاعات روانپزشکی و همچنین غربالگری برای بیمارانی که با اختلاط تغذیه همراه هستند، انجام شده و در آینده هم می شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز تصریح کرد: هدفمان این است تا خدمات سلامت را که در شهر به صورت غیرفعال انجام می شد (بیمار باید به مراکز مراجعه می کردند) به فعال تغییر دهیم و خودمان مردم را برای دریافت این خدمات بهداشتی و سلامت فراخوان کنیم.

ایدنی خبر داد: در حاشیه شهر پوشش ۱۰۰ درصدی و ارائه خدمات بهداشتی و سلامت را به صورت فعال انجام می دهیم. در ساختار حاشیه شهر هم ایجاد تغییرات ساختاری و هم محتوایی و در درون شهرها ترمیم ساختار را در کنار تغییرات محتوایی در مأموریت ها انجام دادیم.

وی با اشاره به لزوم فعال شدن پرونده الکترونیک برای تمامی افراد ادامه داد: ورود اطلاعات خانوارها در سامانه سیب (سیستم یکپارچه بهداشتی) در حال انجام است و اطلاعات تمامی افراد تحت پوشش این دانشگاه در سامانه ثبت می شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز در پایان گفت: امیدوارم بتوانیم هر چه سریعتر تفاهمنامه خریداری، احداث پایگاه ها، مراکز خدماتی، خانه های بهداشتی و شهری را در سال آینده به اتمام برسانیم. این تفاهمنامه فرصت طلایی است تا بتوانیم رفع کمبود و عقب افتادگی بهداشتی در ساختار فیزیکی مراکز بهداشتی را جبران کنیم.

تصاویر روز

 
1396053014403140911709803.jpg
 ۳۰ مرداد ۱۳۹۶
 178 بازدید

وداع با پیکر شهید تازه تفحص شده محمد رونقی

1396053014064943611709323.jpg
 ۳۰ مرداد ۱۳۹۶
 193 بازدید

به مناسبت شهادت حضرت امام جواد(ع) – کاظمین

1396053021081945211715153.jpg
 ۳۰ مرداد ۱۳۹۶
 213 بازدید

وداع با پیکر شهید تازه تفحص شده جمشید آقاجانی