امروز

سه شنبه, ۳ مرداد , ۱۳۹۶

  ساعت

۱۵:۲۵ بعد از ظهر


وبسایت بیگ بنگ – اصغر مرتضایی: محققان ِ حوزه ی تغییرات گونه ی گیاهان و حیوانات کشف کردند که بیش از ۴۵۰ گونه از ۹۷۶ گونه ی گیاهی و حیوانی بر اثر وقوع پدیده های محلی در حال انقراض هستند. به دلیل خطرناک بودن این مسئله، تلاش های جهانی مانند توافق نامه ی پاریس، باعث افزایش استفاده از انرژی پاک شد و نوآوری های انجام گرفته در زمینه ی دانش طبیعی به تعدیل آثار تغییرات آب و هوایی کمک کرد.
انقراض گونه های جانوری در حال وقوع است!

 

پدیده ی انقراض نسل در حال وقوع است

 بر کسی پوشیده نیست که تغییرات آب و هوایی ناشی از مصنوعات انسانی به وقوع نسل کشی هایی منجر می شود که انتظار می رود بسیاری از گونه های حیوانی و گیاهی را تحت تاثیر قرار دهد. بر اساس بعضی از مطالعات صورت گرفته، بعضی از گونه ها در حال انقراض هستند. اگر این جملات شما را آزرده کرد، شنیدن جمله ی بعد نیز آسان نخواهد بود: تحقیقات صورت گرفته در دانشگاه آریزونا حاکی از آن است که ۴۷ درصد از گونه های  گیاهی و حیوانی مورد مطالعه قرار گرفته، هم اکنون در معرض انقراض نسل به دلیل تغییرات آب و هوایی محلی هستند.

تغییرات آب و هوایی تعادل موجود در بسیاری از اکوسیستم ها را تحت تاثیر قرار می دهد و بسیاری از گونه ها را مجبور به مهاجرت به مناطق سردسیر و مرتفع کرده است.  بسیاری از مکان هایی که سابقا محل گسترش و رشد بعضی گونه های گیاهی و حیوانی بودند؛ اکنون توسط همین گونه ها طرد شده اند. در مطالعاتی که اخیرا صورت گرفته، پژوهشگران تغییرات ِ گونه های گیاهی و حیوانی را بررسی قرار دادند و به این نتیجه رسیدند که از ۹۷۶ گونه ی گیاهی و حیوانی مطالعه شده، بیش از ۴۵۰ نوع ِ آنها در معرض انقراض نسل بر اثر پدیده های محلی هستند.

انقراض گونه های جانوری در حال وقوع است!

 

این اتفاقات در گرمترین قسمت رده ی گونه های مذکور روی داده است، اما پژوهش های جدید تنها با اتکا به رده به مطالعه ی انقراض های محلی نمی پردازد. پژوهشگران مذکور  تعداد انقراض های محلی(با توجه به منطقه)، تعداد محل سکونت و گروه های موجودات زنده را نیز مورد مطالعه قرار دادند. تعداد گروه ها و محل های سکونت تقریبا نصف اندازه بود؛ اما یافته ها بسته به نواحی مختلف فرق می کردند. انقراض های محلی در مناطق کویری دو برابر ِ مناطق معتدل از نظر آب و هوایی بوده است.

آیا بدتر از این نیز در راه است؟

پژوهش های صورت گرفته به این دلیل به طور خاص نگران کننده به نظر می آید که افزایش دمای جهانی از یک درجه ی سانتی گراد تجاوز نکرده است. محدوده های تعیین شده در توافق نامه ی پاریس عددی بین ۱٫۵ تا ۲ درجه ی سانتی گراد است و دانشمندان نگران گذشتن عقربه ی دماسنج از این مقدار هستند.

انقراض گونه های جانوری در حال وقوع است!

 

اینکه چند گونۀ دیگر در صورت افزایش دما منقرض خواهند شد، به سختی قابل پیش بینی است و حتی تنها به دلیل تغییرات آب و هوایی نیست. ذوب تکه های عظیم یخ، افزایش سطح دریا و افزایش دمای اقیانوس ها نه تنها عملکرد طبیعی سیارۀ ما، بلکه منابع ِ موجود برای تمام گونه هایی را که بر روی آن زندگی می کنند، تحت تاثیر قرار می دهد.

خوشبختانه، در سراسر جهان تلاش هایی در جهت مبارزه با این تهدید صورت گرفته است. نهادهایی مانند ناسا تعداد مطالعات مربوط به کشف الگوهای تغییرات آب و هوایی را افزایش داده اند. تلاش های سیاسی مانند توافق نامه ی پاریس نشان داده که دولت ها مایل به اتخاذ تصمیمات عملیاتی هستند و پیشرفت های علمی صورت گرفته در حیطه هایی مانند دانش مواد و انرژی پاک تضمین می کنند که در تحولات آینده از مواد و روش هایی استفاده خواهد شد که به محیط زیست آسیبی نرسد.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

طرح دستگیری سارقان تهران
دستگیری ۱۱۳ زورگیر و سارق پایتخت
آغاز جشن های دهه کرامت در قم

کنایه رضا رشیدپور به سن بالای برخی مدیران اجرایی + فیلم
بیک‌زاده:‌جلوی نقل و انتقالات استقلال را می‌گیرم
راننده کامیون عصبانی سرنشینان یک اتوبوس را به کام مرگ کشاند + فیلم

صفحه اول روزنامه‌های ورزشی ۳ مرداد ۹۶
صفحه اول روزنامه‌های ۳ مرداد ۹۶
صفحه اول روزنامه‌های اقتصادی ۳ مرداد ۹۶

انفجار بمب در کلیسای جامع قاهره
اوضاع ترکیه باز هم ناآرام شد
انقراض و پایان قصه زرافه‌ها