امروز

پنج شنبه, ۱۰ فروردین , ۱۳۹۶

  ساعت

۱۱:۱۲ قبل از ظهر


وبسایت تابناک باتو: انسان ها تشنه می شوند و آب می نوشند. حیواناتی که در خشکی زندگی می کنند هم برای ادامه حیات به آب نیاز دارند؛ اما درباره ماهی ها چطور؟ آیا آن ها هم احساس تشنگی می کنند؟!

 آیا ماهی‌ها هم تشنگی را احساس می‌کنند؟
حیوانات آبزی

وقتی درباره تشنگی حیوانات آبزی صحبت می کنیم، موضوع با آنچه به طور متعارف درباره تشنگی می دانیم فرق می کند. ماهی های آب شور و آب شیرین هر یک به نوعی نیاز خود به آب را تأمین می کنند و این موضوع با توجه به کالبد و بافت آنها متفاوت است.

 

یک بخش از فیزیولوژی ماهی ها ـ که  به آن فرآیند اسمزی « process of osmosis » گفته می شود ـ باعث تفاوت زیستی بین ماهی های آب شور و شیرین است. تنظیم اسمزی و دفع چگونگی تنظیم جریان آب در سراسر بدن ماهی است که شامل آبشش، بافت های بدن و عملکرد کلیه هاست.

 آیا ماهی‌ها هم تشنگی را احساس می‌کنند؟
 
ماهی آب شیرین

مقدار غلظت نمک در بافت بدن یک ماهی آب شیرین، بیشتر از میزان نمک آبی است که در آن زندگی می کند و در نتیجه آب دائم به بدن ماهی آب شیرین از طریق پوست و آبشش های آن جریان می یابد و ماهی نیازی به نوشیدن آب اضافه ندارد. ماهی های آب شیرین برای حفظ تعادل آب و نمک در بدن خود به طور فعال آب نمی نوشند و برای جلوگیری از انباشته شدن آب اضافی در بدن، ادرار زیادی هم تولید می کنند.

ماهی آب شور

میزان نمک در بافت های بدن ماهی آب شور کمتر از آبی است که در آن زندگی می کند و آب شورتر دریاها و اقیانوس های سیری ناپذیر، به طور دائمی آب را از بافت های بدن ماهی جذب می کند؛ به همین دلیل ماهی های آب شور، بیشتر در معرض کمبود آب قرار می گیرند. آنها آب شور را از طریق پوست و آبشش وارد بدن می کنند و مقدار  ادرار  تولیدی آنها  هم کم است.

 آیا ماهی‌ها هم تشنگی را احساس می‌کنند؟

 

آیا ماهی ها تشنگی را احساس می کنند؟ 

 

با اینکه ماهی های آب شور به طور فعال آب می نوشند، احساس تشنگی نمی کنند. بر خلاف پستانداران خشکی که در صورت نرسیدن آب احساس تشنگی غیرقابل وصفی به آنها دست می دهد، ماهی ها به دلیل ماهیت زندگی در آب تشنگی را درک نمی کنند.

 

ماهی ها تمایل شدید و نیاز مبرم به آب همانند آنچه ما درباره تشنگی در ذهنمان داریم، ندارند. از سوی دیگر تشنگی در ماهی ها بیش از یک واکنش غیر ارادی نیست و ماهی ها بر خلاف انسان ها ضرورتا در هنگام احساس نیاز آب نمی نوشند.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

کاخ سعدآباد در نوروز ۹۶
نهم فروردین، تهران، خیابان امام خمینی
سفر معاون اول رییس جمهور به شهرستان رباط کریم

تلاش‌ها برای میزبانی جام جهانی فوتسال ۲۰۲۰
خطر جدی در کمین تیم ملی ایران/ چین خیلی خوب بود اما با تاکتیک کی‌روش پرس شد
فرازهایی از سیره و سبک زندگی امام محمد باقر / پولی که امام آن را می بویید / نوع پوشش و لباس امام پنجم / حدود تجمل خانوادگی در بیان امام

صفحه اول روزنامه‌های ۲۷ اسفند ۹۵
صفحه اول روزنامه‌های ۲۶ اسفند ۹۵
صفحه اول روزنامه‌های ورزشی ۲۶ اسفند ۹۵

انفجار بمب در کلیسای جامع قاهره
اوضاع ترکیه باز هم ناآرام شد
انقراض و پایان قصه زرافه‌ها