امروز

سه شنبه, ۳۱ مرداد , ۱۳۹۶

  ساعت

۰۶:۱۹ قبل از ظهرروابط ایران وعربستان نزدیک به یک سال است قطع شده و این کشور در طول این مدت همه ابزارهای سیاسی، رسانه‌ای و مالی را برای انزوای سیاسی ایران به کار گرفت.

حسن هانی‌زاده*:عربستان سعودی در یک اقدام شگفت‌انگیز و ناگهانی مدعی شده که از ایران برای شرکت در نشست مربوط به چگونگی برگزاری مناسک حج در جده دعوت به عمل آورده است. این نشست قرار است در جده با حضور کشورهای اسلامی برای تهیه راهبرد مناسک حج تمتع تشکیل شود.

به گزارش به گزارش اخبار جهان، وزارت خارجه و نهادهای مربوطه در ایران دریافت دعوتنامه از سوی عربستان را تکذیب کرده‌اند و این امر نشان می‌دهد که عربستان با انتشار چنین مطالبی در صدد جریان‌سازی جدیدی علیه ایران برآمده است. روابط ایران وعربستان نزدیک به یک سال است قطع شده و این کشور در طول این مدت همه ابزارهای سیاسی، رسانه‌ای و مالی را برای انزوای سیاسی ایران به کار گرفت. دشمنی عربستان با ایران از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی کاملا آشکار شده و این رژیم به دلیل وحشت از ادبیات انسان‌ساز انقلاب اسلامی همواره تلاش داشته تا از نفوذ معنوی ایران در جهان اسلام جلوگیری کند. کشتار وحشیانه حجاج ایرانی در کنار حرم امن الهی در سال ۱۳۶۶، حوادث منا، اعدام دردناک آیت‌ا… شیخ نمر النمر ، کمک مالی گسترده عربستان به رژیم صدام در جنگ تحمیلی، کشتار مردم بی‌گناه یمن و نقش تخریبی این کشور در عراق، سوریه ولبنان بخشی از سیاست‌های تهاجمی رژیم عربستان علیه ایران تلقی می‌شود.

از سوی دیگر رژیم عربستان با داشتن یکصد شبکه ماهواره‌ای وگردش مالی سالانه ۱۰ میلیارد دلار در حوزه رسانه تلاش دارد تا اسرائیل را دوست ملت‌های اسلامی وعربی و ایران را دشمن اعراب قلمداد کند. همکاری آشکار ریاض وتل‌آویو ورفت‌وآمدهای مقامات دو رژیم شرایطی فراهم کرده که ننگ برقراری رابطه با رژیم اسرائیل برای ملت‌های اسلامی وعربی از بین برود. اکنون عربستان سعودی در آستانه برگزاری مناسک حج تمتع با ترفند جدیدی سعی دارد تا توپ را در زمین ایران پرتاب کند.

اگر چه برخی از شخصیت‌های ایرانی اعلام کرده‌اند که این ادعا یک حربه سیاسی جدیدی از سوی عربستان علیه ایران به‌شمار می‌رود، اما باید ایران هوشمندانه پاسخ عربستان را بدهد. برخورد احساسی با سیاست‌های پیچیده عربستان ممکن است این بهانه را به ریاض بدهد که جریان‌سازی‌ها را علیه ایران تشدید کند. لذا دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی باید در این شرایط حساس ودر راستای گرفتن بهانه از دست ریاض وارد عمل شود وبا دقت وهوشمندی بالا موضع کاملا متناسب با منافع ملی اتخاذ کند. وزارت خارجه باید با یک تحرک دیپلماتیک در حوزه جهان اسلام ترفند جدید عربستان را افشا کند و مانع از این شود که این رژیم از مساله حج برای دستیابی به اهداف خود بهره‌برداری کند.
 

* کارشناس جهان عرب

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

وداع با پیکر شهید تازه تفحص شده محمد رونقی
به مناسبت شهادت حضرت امام جواد(ع) – کاظمین
وداع با پیکر شهید تازه تفحص شده جمشید آقاجانی

چرا برخی ویتامین ها جذب بدن نمی شود؟
اگر دادگاه سران فتنه برگزار شود
معضل اسکان همراهان بیمار در بیمارستان کودکان تهران + فیلم

صفحه اول روزنامه‌های اقتصادی ۳۰ مرداد ۹۶
صفحه اول روزنامه‌های ورزشی ۳۰ مرداد ۹۶
صفحه اول روزنامه‌های ۳۰ مرداد ۹۶

انفجار بمب در کلیسای جامع قاهره
اوضاع ترکیه باز هم ناآرام شد
انقراض و پایان قصه زرافه‌ها