امروز

چهارشنبه, ۶ اردیبهشت , ۱۳۹۶

  ساعت

۱۰:۴۰ قبل از ظهر


وبسایت فارنت – محمد کاملان: مایعات مختلفی در اطراف ما وجود دارد، اما هیچ‌ وقت به فکر قیمت این مایعات نیافتاده‌ایم، به همین دلیل در این متن با هم نگاهی به گران‌ترین مایعات دنیا خواهیم داشت.

مایعات اطراف ما را احاطه کرده است و گاهی اوقات با استفاده از مایعاتی نظیر انسولین جان انسان‌‌ها نجات پیدا می‌کند، مایعاتی نیز هستند که با خوردن آنها ممکن است جان یک فرد گرفته شود. این‌گونه است که اگر دقیق‌تر به مایعات نگاه کنیم متوجه نقش مهم آنها در زندگی انسان‌ها خواهیم شد.

مایعات نیز مانند سایر موادی که از آنها استفاده می‌کنیم دارای قیمت هستند و حتی برای آب خوردن نیز باید هزینه‌ای را پرداخت کنید. با این حساب خالی از لطف نیست اگر نگاهی به گران‌ترین مایعات دنیا داشته باشیم. از آخرین عنوان لیست ده تایی گران‌قیمت‌ترین مایعات دنیا شروع می‌کنیم.

۱۰. خون انسان‎ هر لیتر در حدود ۴۰۰ دلار!

در بدن تمامی انسان‌های زنده به اندازه کافی خون وجود دارد و این امر باعث می‌شود ارزش خون در نگاه اول چندان جدی قلمداد نشود. اما بد نیست بدانید فرآیند اهدای و نگه‌داری خون کار چندان ساده و ارزانی نیست و در نتیجه خون در دسته مایعات گران‌قیمت دنیا قرار می‌گیرد. هر لیتر در حدود ۴۰۰ دلار!

 

از خون قرمز انسان تا خون آبی خرچنگ!؛ گران‌ترین مایعات دنیا 

 


۹. گاما-هیدروکسی‌بوتیریک اسید‎؛ هر لیتر در حدود ۶۶۰ دلار!

افسردگی، بی‌خوابی و میل شدید و ناگهانی به‌خواب از عوارضی هستند که به کمک گاما-هیدروکسی‌بوتیریک اسید می‌توان آنها را درمان کرد. جالب است بدانید از گاما-هیدروکسی‌بوتیریک اسید به عنوان یک داروی بیهوشی نیز در علم پزشکی استفاده می‌شود.

 

از خون قرمز انسان تا خون آبی خرچنگ!؛ گران‌ترین مایعات دنیا

گاما-هیدروکسی‌بوتیریک اسید در سیستم مرکزی عصب انسان‌ها نیز یافت می‌شود و ناقابل لیتری ۶۶۰ دلار ارزش دارد!

 


۸. جوهر مشکی چاپگر؛ هر لیتر ۷۱۳ دلار
 از خون قرمز انسان تا خون آبی خرچنگ!؛ گران‌ترین مایعات دنیا

پرینتر خود را به هر اندازه هم که گران خریده باشید، هزینه جوهر آن در دراز مدت از قیمت خود پرینتر بیشتر برای شما آب خواهد خورد. با این حساب توصیه می‌کنیم در پرینت‌های خود صرفه‌جویی کنید تا نیاز کمتری به این مایع گران‌قیمت داشته باشید.

 


۷. جیوه؛ هر لیتر در حدود ۹۰۰ دلار

جیوه در واقع فلز است اما به صورت مایع در اطراف ما یافت می‌شود، بیشترین استفاده از جیوه را در دماسنج شاهد هستیم. البته از جیوه در مصارف پزشکی نیز استفاده می‌شود اما به دلیل خاصیت سمی جیوه، استفاده از آن توسط پزشکان با احتیاط انجام می‌شود.

 

از خون قرمز انسان تا خون آبی خرچنگ!؛ گران‌ترین مایعات دنیا

جیوه رسانای بسیار خوبی نیز هست و از حالت گازی جیوه در لامپ‌های مهتابی استفاده می‌شود و همین مایع در حدود لیتری ۹۰۰ دلار برای سازندگان آب می‌خورد!

 


۶. انسولین؛ هر لیتر در حدود ۲۵۰۰ دلار

فرآیند ساخت و تولید انسولین کار بسیار سخت و دشواری است. همان‌گونه که حتما می‌دانید انسولین یک هورمون است که به صورت طبیعی توسط لوزالمعده انسان تولید می‌شود.

 

از خون قرمز انسان تا خون آبی خرچنگ!؛ گران‌ترین مایعات دنیا 

بر اساس گزارشی که انجمن پزشکی آمریکا منتشر کرده است قیمت انسولین از سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۹۲ به میزان سه‌ برابر افزایش داشته است. یکی دیگر از راه‌های تولید انسولین قرار دادن ژن انسانی داخل گیاهان است، این امر باعث می‌شود تا شاهد تولید انسولین باشیم و همین روند پیچیده و سخت هزینه آن را تا حدود لیتری ۲۵۰۰ دلار افزایش می‌دهد!

 


۵. عطر CHANEL No5؛ هر لیتر در حدود ۶۸۶۸ دلار!

اگر با صنایع عطر سازی آشنایی داشته باشید، یا اینکه از طرفداران عطر هستید، حتما نام عطر چنل نامبر فایو به گوش شما خورده است، این عطر برای اولین بار حدود ۹۴ سال پیش در سال ۱۳۰۱ شمسی توسط دو شیمیدان با نام‌های ارنست باوکس و کوکو چنل تولید شد.

 

از خون قرمز انسان تا خون آبی خرچنگ!؛ گران‌ترین مایعات دنیا

کوکو چنل به شماره ۵ علاقه زیادی داشت به همین دلیل نام این عطر، چنل نامبر فایو نامگذاری شد.

 


۴. خون آبی خرچنگ نعلی؛ در حدود ۱۶ هزار دلار به ازای هر لیتر!

از خون خرچنگ نعلی برای آزمایش عدم آلودگی محصولات مختلف پزشکی استفاده می‌شود. جالب است بدانید که خون این گونه خرچنگ، آبی رنگ است و در مقابل باکتری‌های سمی عکس‌العمل نشان می‌دهد.

 

از خون قرمز انسان تا خون آبی خرچنگ!؛ گران‌ترین مایعات دنیا

خاصیت خون خرچنگ نعلی حدود ۵۰ سال پیش توسط دانشمندان کشف شد تا این روزها قیمتی ۱۶ هزار دلاری برای هر لیتر در قبال آن پرداخت کنید!

 


۳. اسید دى اتیلامید لیزرژیک (ال‌اس‌دی)؛ ۳۲ هزار و پانصد دلار به ازای هر لیتر!

 

از خون قرمز انسان تا خون آبی خرچنگ!؛ گران‌ترین مایعات دنیا

از این اسید حدود نیم قرن بیش در ساخت مواد مخدر توهم‌زا استفاده می‌شد، ال‌اس‌دی از ترکیبات شفاف و بلورین اسید لیزرژیک ساخته می‌شود. جالب است بدانید یک لیتر ال‌اس‌دی قادر است برای بیش از ۱۳ هزار نفر، حالت‌های توهم‌زا ایجاد کند و با این غلظت قیمتی ۳۲ هزار و ۵۰۰ دلاری برای هر لیتر داشته باشد!

 


۲. زهر شاه کبرا؛ بیش از ۴۰ هزار دلار به ازای هر لیتر!

زهر شاه کبرا به راحتی می‌تواند یک فیل بالغ را از پا در بیاورد، این امر باعث شده است تا زهر مار شاه کبرا به عنوان یکی از خطرناک‌ترین زهر‌های موجود در دنیا شناخته شود.

 

از خون قرمز انسان تا خون آبی خرچنگ!؛ گران‌ترین مایعات دنیا

جالب است بدانید در زهر مار شاه کبرا پروتئین به خصوصی یافت می‌شود که آنرا با نام ohanin می‌شناسیم. این پروتئین در ساخت مسکن‌های بسیار قوی استفاده می‌شود، مسکنی که در آن Ohanin وجود دارد به میزان ۲۰ بار از مسکن‌های حاوی مرفین اثر بخشی بیشتری دارد.

 


۱. سم عقرب، بیش از ده میلیون دلار به ازای هر لیتر!

خداوند سم عقرب را برای دفاع و کشتن دشمنان خلق کرده است، جالب اینجاست که تمامی گونه‌های عقرب‌ها سم ندارند و تنها ۲۵ گونه از عقرب‌ها شناسایی شده‌اند که سم آنها برای انسان‌ها کشنده به حساب می‌آید.

 

از خون قرمز انسان تا خون آبی خرچنگ!؛ گران‌ترین مایعات دنیا

پروتئینی که در سم عقرب پیدا می‌شود را برای افرادی که از ورم مفاصل رنج می‌برند استفاده می‌کنند. از طرف دیگر از این پروتئین در درمان فلج چندگانه و عارضه‌های روده‌ای نیز استفاده می‌شود تا با قیمت بیش از ده میلیون دلاری خود برای هر لیتر لقب گرانترین مایع دنیا را به خود اختصاص دهد.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

نمایش پرونده و فیل – مشهد
مراسم کلنگ زنی مهمانسرای خادمین حرم حضرت علی و حضرت ابوالفضل(ع) با حضور آیت ا… نوری همدانی – مشهد
اختتامیه اولین دوره مسابقات بین المللی قرآن طلاب – قم

از علاقه غفوریان به خلبانی تا ماجرای سفر به برزیل + فیلم
وضعیت تراز دریاچه ارومیه از آغاز دولت یازدهم
عربستان مدافع حقوق بشر زنان می‌شود! + فیلم

صفحه اول روزنامه‌های اقتصادی ۶ اردیبهشت ۹۶
صفحه اول روزنامه‌های ورزشی ۶ اردیبهشت ۹۶
صفحه اول روزنامه‌های ۶ اردیبهشت ۹۶

انفجار بمب در کلیسای جامع قاهره
اوضاع ترکیه باز هم ناآرام شد
انقراض و پایان قصه زرافه‌ها