امروز

سه شنبه, ۳۱ مرداد , ۱۳۹۶

  ساعت

۰۸:۰۴ قبل از ظهرحسین موسویان در یادداشتی در سی ان ان به نقل روایت و خاطره هایی از هاشمی رفسنجانی و ذکر میراث وی پرداخت.

به گزارش به گزارش اخبار جهان، در این یادداشت آمده است:

هاشمی رفسنجانی،  سیاستمدار برجسته ای بود که سابقه مبارزات وی به دوران جوانی و رژیم دیکتاتور شاه باز می گردد، زمانی که یک فعال پیشرو بود و سال های بسیاری از زندگی اش را در زندان، شکنجه و در تبعید به سر می برد.

پس از پیروزی انقلاب جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۹۷۹ و بازگشت آیت الله روح الله خمینی به کشور، هاشمی رفسنجانی به عنوان یکی از نزدیک ترین مشاوران و مورد اعتمادترین فرد به پدر انقلاب شناخته شد که نقش مهمی در مدیریت کشور تحت رهبری آیت الله خمینی ایفا می کرد.

پس از حمله صدام حسین به ایران در سال ۱۹۸۰، هاشمی رفسنجانی به عنوان رئیس پارلمان این کشور و فرمانده جنگ به مدت ۸ سال انتخاب شد. وی همچنین نقش تعیین کننده ای در پایان دادن به این جنگ داشت چرا که اطمینان یافته بود با وجود حمایت جهانی و قدرت های منطقه ای از صدام حسین این ایران بود که پیروز شده بود.

پس از جنگ، وی یک برنامه عظیم بازسازی در کشور را آغاز کرد تا کشور را در طی ۲ دوره ریاست جمهوری ای خود بین سال های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۷ بازسازی کند.

زمانی که هاشمی به عنوان رئیس جمهور ایران انتخاب شد کشور با چند قطبی شدن سیاست و رادیکالیسم میان جناح های سیاسی چپ و راست دست و پنجه نرم می کرد، وی از ایده اعتدال به عنوان فلسفه هدایت در سیاست خارجی و داخلی نام برد و برای تثبیت اعتدال گرایی در سیاست ایران تلاش کرد.

من آیت الله هاشمی رفسنجانی را ۳۰ سال است که می شناسم، من همواره شاهد آن بودم که چگونه ایشان بر اهمیت روابط با کشورهای شرقی مانند چین روسیه و هند تاکید می کردند و در عین حال  برای کاهش تنش ها در روابط ایران و آمریکا و بهبود روابط تهران با غرب تلاش می کردند.

میانجی

در اواسط دهه ۱۹۹۰، شاهزاده عبدالله که به دلیل بیماری پدرش رهبری عربستان را برعهده گرفته بود، پیامی به آیت الله هاشمی ارسال کرد و پیشنهاد برگزاری گفت وگو میان دو کشور را مطرح کرد. روابط ایران و عربستان به دلیل حمایت عربستان از صدام در جنگ ایران و عراق، رو به وخامت رفته بود.

من به ریاض رفتم و به مدت چندین روز با شاهزاده گفت وگو کردم. نتیجه آن چندین توافق نامه بود که منجر به ایجاد روابط دوستانه میان دو کشور از سال ۱۹۹۷ تا انتخاب محمود احمدی نژاد به ریاست جمهوری ایران در سال ۲۰۰۵ شد.

رفسنجانی مرد صلح و همکاری در سیاست خارجی و سازندگی و توسعه در سیاست داخلی بود. وی برای ساخت یک کشور مدرن، مردمی مترقیبا تکیه بر دین و پیشینه که در صلح با همسایگان خود به سر می برد تلاش کرد.

مهمترین میراث هاشمی، تفکر اعتدال گرایی و گریز از افراط گرایی در کشور و منطقه بود.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

وداع با پیکر شهید تازه تفحص شده محمد رونقی
به مناسبت شهادت حضرت امام جواد(ع) – کاظمین
وداع با پیکر شهید تازه تفحص شده جمشید آقاجانی

عکس/ وداع با ۸ شهیدگمنام دفاع مقدس
چرا برخی ویتامین ها جذب بدن نمی شود؟
اگر دادگاه سران فتنه برگزار شود

صفحه اول روزنامه‌های اقتصادی ۳۰ مرداد ۹۶
صفحه اول روزنامه‌های ورزشی ۳۰ مرداد ۹۶
صفحه اول روزنامه‌های ۳۰ مرداد ۹۶

انفجار بمب در کلیسای جامع قاهره
اوضاع ترکیه باز هم ناآرام شد
انقراض و پایان قصه زرافه‌ها